Co ma wspólnego cebula ze szczęściem ?🧅
A no ma … Ma nawet swoją teorię.🙂
Przygotowując się do egzaminu z „Wprowadzenia do psychologii” zaciekawiła mnie teoria profesora Janusza Czapińskiego o nazwie „Cebulowa teoria szczęścia”.🧅
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego niektórzy potrafią podnieść się po najtrudniejszych kryzysach, podczas gdy inni, mimo ogólnego sukcesu, pozostają niezadowoleni z siebie i swoich osiągnięć życiowych?
Czy wiecie, że według profesora poziom szczęścia jest zapisany w genach i zawsze wraca do normy, nawet po złych doświadczeniach ?
Profesor Janusz Czapiński porównał szczęście do …cebuli, która to składa się z trzech warstw:
✅1. Wola życia- najgłębsza i najtrwalsza warstwa. Przez całe życie osiąga mniej więcej taką samą wartość. Nie możemy na nią wpłynąć, ponieważ została uwarunkowana genetycznie i jest poza naszą kontrolą. Funkcją tej warstwy jest utrzymywanie u każdego człowieka chęci do życia, co pomaga pokonać kryzysy i powrócić do stanu sprzed trudnych wydarzeń.
✅2. Dobrostan subiektywny- środkowa, pośrednia warstwa. Odpowiada za ogólne poczucie szczęścia, które odbieramy z pełną świadomością. Innymi słowy, pokazuje czy jesteśmy szczęśliwi i zadowoleni z życia, czy też nie.
✅3. Satysfakcje cząstkowe- najbardziej zewnętrzna i niestabilna warstwa. Realistyczny stan rzeczy. Jest odpowiedzialna za przelotne i nietrwałe wzloty i upadki, które oddziałują na pozostałe warstwy. Są to między innymi praca, rodzina, dom, przyjaciele. Ich nasilenie i nasz odbiór wpływa na stopień dobrostanu subiektywnego (ogólnego zadowolenia z życia).
Koncepcja profesora Janusza Czapińskiego zakłada stały poziom szczęścia przypisany każdej osobie, który przez większą część życia nie ulega znaczącym wahaniom.
Nawet w obliczu niepowodzenia, które wpływa na nasze ogólne zadowolenie z życia, (dobrostan subiektywny) nasza wola życia natychmiast stara się przywrócić równowagę szczęścia, co prędzej czy później prowadzi do odzyskania przynależnego stopnia zadowolenia z życia.
Profesor podkreśla też, że najpierw muszą być spełnione minimalne warunki obiektywnej jakości życia, a dopiero później, to czy będziemy się piąć do góry, czy spadać, zależy od tego co nam geny podyktowały (od woli życia).
Ciekawa jestem waszych opinii na temat cebulowej teorii. 🤔